Google Search Console' a eklediğiniz bir mülk için adres değişikliği yapmak istiyorsak ve bunu arama sonuçlarımızdaki yerimizin en az kayıp ile kurtarmak istiyorsak Adres Değişikliği aracını kullanmamız geriyor. Bunu nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağım. 

Adres Değişikliği Aracı bu geçişi yönetmemize yardımcı olacak. Search Console'daki mülkünüzün sayfasına gelin ve aşağıdaki resimdede gösterdiğim gibi ayarlar iconuna basınız.

Search Console Adres Değişikliği 

Karşınıza gelen ekranda yapmamız gereken 4 Adım bulunmaktadır. Bunlardan,

1. Listeden yeni sitemizi seçmek

Geçeceğimiz alan adını mülk olarak eklememiz gerekiyor. Ekli ise listeden seçiniz. Değilse Yeni Mülk Ekle diyerek ekledikten sonra devam ediniz. 

2. 301 Yönlendirmelerinin düzgün çalıştığını doğrulayınız

En önemli adım bu. Site Url'lerinizi dizine ekleyen google'ın geçişinizi yapabilmesi için dizindeki tüm Url'leri yönlendirmemiz gerekiyor. Bunu .htaccess dosyamıza yazacağımız konfigurasyonlar ile rahatlıkla yapabiliriz. Eski alan adınızın yönlendirildiği klasörün ana dizinine .htaccess dosyası oluşturup içine;

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^blog.mustafaunesi.com.tr [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://www.mustafaunesi.com.tr/$1 [L,R=301,NC]

Bunu yapıştırın. Burda yapmaya çalıştığımız şey şu, örneğin
blog.mustafaunesi.com.tr/yii2-kartik-mpdf-kullanimi adresine gelen kullanıcıyı isteği ile birlikte www.mustafaunesi.com.tr/yii2-kartik-mpdf-kullanimi adresine yönlendirmek. Bu sayede indekslenen bütün Url leriniz doğru sayfaya ulaşacak ve kullanıcı için herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. 

3.Doğrulama yöntemlerinin hâlâ yerinde olup olmadığını kontrol edin

Bu adımda da google tekrar kontrol ediyor ve yanlış yaptığımız bir adım olmadığına emin oluyor.

4.Adres değişikliği isteği gönderin

Ve son adım artık hazırsınız bu isteği google' a gönderin. 180 gün süre ile isteğiniz geçerli olacaktır. Tebrikler.